yassgirls yassgirls
  • 15-11-2019
  • Mathematics
contestada

How do I solve this?

How do I solve this class=

Respuesta :

Stranger425
Stranger425 Stranger425
  • 15-11-2019

Answer:

Set up the problem like a ratio by using fractions.

Step-by-step explanation:

For every 3oz it costs $10, and you're trying to find out the amount you can get for $15.

If you set up 3/10 = x/15, you can solve for x by multiplying 3 and 15 together, giving you 45. After that, you divide 45 by 10 and you will get the answer 4.5

Answer Link

Otras preguntas

I need the answers to the following questions
can some one please fix my paragraph , please​
help please I am not understand​
What rights/freedoms are stated in the Bill of Rights (Please provide what these amendments 1-10 each did)
Triangle XYZ is isosceles with m(∠X) = 94°. How many degrees is m(∠Y)?
Four married couples have bought 8 seats in the same row for a concert. in how many different ways can they be seated (a) with no restrictions? (b) if each coup
Which gravitational force field diagram is drawn correctly?
PLEASE HELP ASAP!!!! RIGHT ANSWER WILL BE BRAINLIEST! :) Which two sentences contain misplaced modifiers? - People work hard in life so that they can be happy
People who live in a district of state and elect candidates for office are called A. constituents B. loyalists C. interest groups E. electors
which of these artists introduced the idea of scientific observation into renaissance art? A. Da Vinci B. Bosch C. Raphael D. Giotto