26jaffarliana
26jaffarliana 26jaffarliana
  • 15-11-2019
  • Mathematics
contestada

HELP ASAP!!! Potatoes cost $0.85 per pound. Luke bought 2.75 pounds of potatoes. How much did he pay for the potatoes? Round to the nearest cent

Respuesta :

timandkimhack
timandkimhack timandkimhack
  • 15-11-2019

Answer:

$2.34

Step-by-step explanation:

2.75 (the number of pounds) * 0.85 (price per pound) = 2.3375, or approximately 2.34.

Answer Link
BKRLA
BKRLA BKRLA
  • 04-03-2021

Answer:

2.75 (the number of pounds) * 0.85 (price per pound) = 2.3375, or approximately 2.34.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Look at the figures. How can you prove the triangles are congruent?
What is the residual condition for traumatic osteoarthritis of the wrist due to a fracture 5 years ago
Please help A new student not wanting to join in any activities at their new high school- Behaviorism Psychoanalytic Humanism Neurobiological
37.43 divided by 0.01
Karl wants to strengthen his core and lower back muscles. He currently performs three sets of six-inch holds for about 10 seconds on each lift. He decides to ad
you buy 2.5lb of pistachios and 3.5lb of almonds. The total costs is $11.94. Pistachios and almonds sell for the same price. find the cost per pound
What evidence from J.J. Thomson's experiments with the cathode ray led to the plum pudding model of the atom?
Help please ?? Thank you
define confederation
Compare and contrast factors of production growth, financial system, and unemployment rates on the economy