allaneshajoseph2112 allaneshajoseph2112
  • 13-11-2019
  • Mathematics
contestada

Bayside Hoverboard Rental Shop charges 25 dollars plus 11 dollars an hour for renting a Hoverboard. Jim paid 91 dollars to rent a Hoverboard. How many hours did he pay for?

Respuesta :

sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 14-11-2019

Answer:

  6 hours

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of hours charged. Then the total charge is ...

  25 +11x = 91

  11x = 66

  x = 66/11 = 6

Jim paid for 6 hours.

Answer Link

Otras preguntas

The Jurassic Zoo charges $12 for each adult admission and 59 for each child. The total bill for the 153 people from a school trip was $1506. How many adults an
The inequality d + s> What is the value of s? -3 is equivalent to d>-7.
Which country is a democracy?A. Country 4, where one person serves as president for life and holds all goverment power.B. Country 1, where a small group of powe
PLEASE HELP GIVING BRAINLIEST
Janet buys 12 pens for $5.88. What is the cost per pencil? I need it step by step please
How does electricity can be produced with minimum pollution
The economy of the United States is run on a free enterprise system, in which a goods and services are sold or traded at the highest profit margin possible. b
so can somebody help will give brainliest, and tell me where the arrow is supposed to go (only one arrow)
Eight less than three times the difference of a number and two Write that but as an equation pls
Which of the following factors helps to define the term village in modern Alaska, but not necessarily in other places? A. An Alaskan village is off the road sys