Seudónimo Seudónimo
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

melaine purchased some packages of pencils for $1.60. If each package cost $0.80, how many package did melanie purchase?

Respuesta :

bigbowgirl9
bigbowgirl9 bigbowgirl9
  • 02-11-2019

Answer:

2

Step-by-step explanation:

8×2=16 all u do now is add a decimal between 1 and 6

so 1.60$

Answer Link
max6701321 max6701321
  • 02-11-2019

Answer:

2

Step-by-step explanation:

1.60 can be divided over .80 2 times meaning there are 2 sets of .80 in 1.60

Answer Link

Otras preguntas

What is rdw.sd on a blood test?
A jeweler orders necklaces from a website that offers $6 shipping for any-size order. each necklace costs $7. the jeweler wants to know the total cost of orderi
When does a star reach equilibrium?
Who ran for president in 1824? (Name all)
WILL TIP IF RIGHT Suppose there is a country that suffered great losses during World War II. In its weakened state, it still hopes to r
how long can a snake be
What are the three main features of a pantomime?
Around 480 BC, a battle between the Persians and the Greeks took place.its name?
I am so confused on this one, can someone help me please
what occurs when potassium reacts with chlorine to form potassium chloride