ashley067 ashley067
  • 14-10-2019
  • Mathematics
contestada

blueberries cost $4.00 per pound. how many blueberries can you buy for $1.00

Respuesta :

loveqksxkswjdrnr
loveqksxkswjdrnr loveqksxkswjdrnr
  • 15-10-2019

Answer:

1/4 of a pound

Step-by-step explanation:

$1 is 1/4 of $4, so you can by 1/4 of a pound

Answer Link

Otras preguntas

write two possible solutions to the inequality x < 9/5
Find the zeros of polynomial function and solve polynomials equations. f(x)=72x^4-9x
How would you tell someone that you’re doing well? A. ¿Cómo está? B. Estoy muy mal. C. Estoy muy bien. D. Hola.
Find the mean, median, and range of 55 62 61 54 68 72 59 61 70. show your work
how do you solve for -10=-5+V
What is a characteristic of humanism
Risks commonly considered to understand project financing are:
Who are the major characters in the odyssey story
On monday, 391 students went on a trip to the zoo. All 7 buses were filled and 6 students had to travel on cars. How many students were on each bus?
Uranium is an element that is often used in nuclear power plants. Uranium atoms are very large, and the substance can be dangerous if it is not carefully contai