meni35 meni35
  • 13-10-2019
  • Mathematics
contestada

Dave bought a soft drink for $4 and 8 candy bars. He spent a total of $36. How much did each candy bar cost?

Respuesta :

onefloed onefloed
  • 13-10-2019

Each candy bar cost $4.

Step by step:

(Total spent) $36 - (soft drink) $4 = $32 (left for candy bars)

$32 divided by 8 (candy bars) = $4

Therefore, each candy bar was $4.

Answer Link

Otras preguntas

what is the expanded form 760
Do cells contain organelles that perform different jobs?
How are organs formed ?
In Detroit the high temp.is degrees Fahrenheit for five days in Jan.were 12,-8,3,6,-15. What was the average temperature for the five days
what is a rule for the pattern 8,6,9,7,10...
-2(x-6)+7=35 How do I solve this equation with all the steps
Question 8. The majority of nations around the world today have chosen the _______ system of government. bicameral oligarchic federal confederate unitary
slow cooling of hot magma leads to the formation of what crystals
What was decided at the Berlin Conference? how tall the Berlin Wall should stand that European nations would have to alert one another about any African territo
louise skip counts by 4 on a number line to find 5×4. How many jumps should she draw on number line?