leiaduropan13 leiaduropan13
  • 13-10-2019
  • Mathematics
contestada

A box of 15cookies costs $9.
What is the cost for 1 cookie?

Respuesta :

ultraviolet2099 ultraviolet2099
  • 13-10-2019

Answer:

$0.60

Step-by-step explanation:

Two calculate the unit rate of one cookie, simply divide the total number of cookies (15) by the total price ($9)

x=9/15

x=.6

Answer Link
PikachuFoxGirl
PikachuFoxGirl PikachuFoxGirl
  • 13-10-2019
60 cent is the answer since you do 15 divided by 9 which gives you 60 cents
Answer Link

Otras preguntas

What is the ratio of sr2 ions to br- ions in a neutral compound?
a sincere trust in ones own abilities leads to emotional and mental health true or false ?
please answer this please please please,***do 30 and 32
An ionic bond form when atoms
how does the first person narration affect the reader's understanding of the main character? in easy as pie
If the percent transmittance for a sample is 50 at 350 nm what is the value of a
6v – 2v – v + 8 = 35
Solve. h - 18 1/2 = -7 3/4
Find the integers of 181
Find 3 ways to show 7/8 is larger than5/6