addisonabbott36
addisonabbott36 addisonabbott36
  • 11-10-2019
  • Mathematics
contestada

celia bought a bag of 12 goldfish for $3 what is the cost for 1 goldfish?

Respuesta :

youngjaekwon
youngjaekwon youngjaekwon
  • 11-10-2019

Answer:

25 cents

Step-by-step explanation:

12 gold fish devided by 3 dollars is the simple equation of

3/12, which equals .25

Answer Link

Otras preguntas

how many 5/8 pounds are in 16
Omarion has 9/10 of pages in a book remaining to read for school. He reads 2/3 of the remaining pages over the weekend. What fraction of the book does Omarion t
Do the problem in the picture below!!!
How did the Constitution overcome the weaknesses of the Articles of Confederation?
a car speeds up from rest to +16 m/ s in 4s. calculate the acceleration
what makes the colorado plateau a special place
Chin bought 12 pounds of apples for $6 use the ratio table to find the cost of buying 3 pounds of apples
How did the Constitution overcome the weaknesses of the Articles of Confederation?
what us the reciprocal of 7 1/3
How did the U.S. government respond to Nazi persecution of the Jews during World War II? (5 points)?