Loverene
Loverene Loverene
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 13-ounce package of pistachios costs $5.99.what is the unit rate

Respuesta :

DominexusPrime
DominexusPrime DominexusPrime
  • 03-10-2019

Answer:

$1 : ~2.1666667 ounce package

~ means about; estimation

How we solve this

$6 (÷6) -> $1

13 (÷6) -> 2.16666667

We divide the exact number by the number of the price to get the proportion of each ratio.

Answer Link

Otras preguntas

let f(x)=x+8 and g(x)=x^2 -6x-7. find f(g(2))
What are some key words to use in writing and evaluation?
let f(x)=2x+2. solve f^-1(x) when x=4.
If a 35 ft rope is cut into two sections with one section 6 times as long as the other section, how long is the shorter piece?
let f(x)=2x-6. solve f^-1(x) when x=2.
what value of a makes the equation true? 9a+2=4a-18
If a store credit account charges 1.5% interest each month, what is the APR?
7.25 times 8 1/2= what?
If a store credit account charges 1.5% interest each month, what is the APR?
let f(x)=x^2 - 16. find f^-1(x).