makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

The area of a square garden is 81 feet. If you want to put a fence on only 3 sides of the garden, how many feet of fence will you need to purchase?
Bonnie deposits $70.00 into a new savings account. The account earns 4.5% simple interest per year. No money is added or removed form the savings account for 3
In the middle east most people seem to live near sources of
Does seeds divide by mieosis or mitosis division?
Which of the following was not true about the United States in the mid-1830s to help set the stage for the era of settlers and settlers in the Pacific Northwest
This term can mean a walled-off section of a city meant to house people of a specific religious, ethnic, or racial group (is in the Holocaust) or an impoverishe
Subduction zones mainly affect people who are living in the . Earthquakes along the subduction zones near Sumatra and Chile are some of thein the world. At a
The beginning of slavery in north American began with the arrival of a dutch ship at this colony in 1619. This would address an important labor shortage for the
Can someone simplify this fast?
at a sale shirts were sold for 80% off the original price the original price was $75 how much would be saved