alexandriamoore62
alexandriamoore62 alexandriamoore62
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A store is selling cookies for $8 for 12 bags how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

evelynmckinney17 evelynmckinney17
  • 03-10-2019

Answer: $20

Step-by-step explanation:

8 divided by 12 = .67

.67 times 30

Answer Link
jdoe0001 jdoe0001
  • 03-10-2019

[tex]\bf \begin{array}{ccll} \${data-answer}amp;bags\\ \cline{1-2} 8&12\\ x&30 \end{array}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{12}{30}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{2}{5}\implies 40=2x\implies \cfrac{40}{2}=x\implies 20=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Skye ran r laps today at soccer practice. Nadine ran five fewer laps than Skye. If Nadine ran eight laps at practice, which of the following equations could be
How to evaluate -4+3/4 plzzzz!
LPC issued the bonds: Multiple Choice Cannot be determined from the given information. At par. At a premium.
PLZ HELP BEING TIMED!!!!! What was the job of a customs official?
PLEASE HELP ME ASAP!!!!!!
1. Why do moose give birth so early in the spring when they are still malnourished?
PLS HELP I WILL GIVE BRAINLYEST!!!Given the equation P2 = A3, what is the orbital period, in days, for the planet Venus? (Venus is located 0.72 AU from the sun?
follow meeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
Find the angle of elevation if the building is 653 feet tall and the observer is 150 feet from the building. Round to the nearest tenth of a degree
Read the excerpt from the blind men and an elephant. Not seeing is believing