sinai59
sinai59 sinai59
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

Fred spends $3.15 on 4 1/2 pounds of peanuts. How much did he pay for each pound of peanuts

Respuesta :

meredith48034
meredith48034 meredith48034
  • 05-09-2019

Answer:

3.15/4.5 = .70 per pound of peanuts he paid for

Answer Link

Otras preguntas

Wyatt's room is a rectangle with a perimeter of 40 feet. The wiidth of the room is 8 feet. What is the length of the room?
What's the percent 72.3 as a decimal
Which of the following is not a way in which an introduced species can be brought into an environment? purposely moving them into the environment for specific r
Which sentence contains an appositive phrase? A) However, I guess there’s a reason we picked her. B) Gemma Parker, my neighbor, was elected committee leader
In each of the following diatomic molecules, which end of the molecule is positive relative to the other end?
Is defined as a third party stepping in to help two or more people disagreeing about somethingcome to an agreement
CO2 is an example of noble gas
Mr. Thomsen is buying two types of gift cards to give as prizes to employees at a company meeting. He will bu restaurant gift cards that each cost $50. He will
How does Sancho Panza feel about his donkey, Dapple? A. He forgets about Dapple once Don Quixote promises to give him more donkeys. B. He loves the animal wi
What is the best measure of center for this data set? {101, 2, 108, 104, 102, 107, 109, 102} A. Mode because there is an outlier B. Mean because there is an ou