zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

Which statement is true about protein synthesis? Translation produces RNA; transcription produces the protein. DNA is translated to produce tRNA, which assembl
How did the Umayyads unite the many lands and peoples of the Muslim empire
A% of a divided by a
A liquid that has components that can be distinguished from each other is a compound. atom. element. mixture.
Were the Ancient Olympic Games a form of contiguous or non contiguous movement?
Which is bigger 3/8 or 0.38
mary decreased her time in the mile walk from 30 minutes to 24 minutes. What was the percent of decrease?
The agricultural revolution led to the need for organized A. government. B. greenhouse gas reform. C. pest control. D. technological reform.
To be members of the same species two organisms must A. hunt for the same food source. B. be similar in color. C. be able to mate and produce fertile offspring.
What holds the sides of the dna ladder together?