MeIsBella
MeIsBella MeIsBella
  • 14-08-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the least expensive unit rate:

3 for $1.26
4 for $1.68
5 for $2.25

Respuesta :

hoangpm04
hoangpm04 hoangpm04
  • 15-08-2019

Answer:

So 3 for $1.26 and 4 for $1.68

Step-by-step explanation:

3 for $1.26 means $0.42 per each

4 for $1.68 means $0.42 per each

5 for $2.25 means $0.45 per each

So 3 for $1.26 and 4 for $1.68 would be the least expensive unit rate!

Hope this help :3

Answer Link

Otras preguntas

What does this excerpt most suggest about the beliefs of the ancient Greeks? They believed that nature’s strength was wholly uncontrollable. They believed that
CAN SOMEONE HELP ME PLEASE ASAP!?
Find The Area Of The Arrow Above Question Answered
To bring a "carry-on" bag onto an airplane the bag needs to weigh less than 25 pounds. Right now Julie's carry-on bag weighs 32 pounds. How much weight must Jul
please help thank you!
Factorize 81xsquared+180x+100
Jose goes out to lunch. The bill, before tax and tip, was $10.45. A sales tax of 8% was added on. Jose tipped 17% on the amount after the sales tax was added. W
Which elements atoms have 2 electrons in the first energy level and 4 electrons in the second energy level? A. Carbon B. Nitrogen C. Helium D. None of the abov
Which situation would most likely benefit from peer mediation?
How do we graph ​y+6=45(x+3)?