metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

triple the sum of 45 and 55
when h has the value 6 calculate 6h - 7
How did Herbert Hoover view the U.S. economy as he campaigned for President in 1928?
Identify the simple predicate in the following sentence. George Washington was one of the greatest generals in American history.
In which climate zone is the Sahel located? (1 point) a.arid b.semi-arid c.tropical wet d.tropical wet and dry
How does sectionalism affect economics today?
A large container holds 8 gallons of water. It begins leaking at a constant rate. After 16 minutes, the container has 7 gallons of water left.
there tiger barbs in a 15 gallon aquarium and giant dani is in a 30 gallon aquarium.what numerical expression to represent the greatest total number of fish tha
What inner planet has enough gravity to hold on to all its gases
find 3 consecutive even integers with a sum of -30