jcasamichana22
jcasamichana22 jcasamichana22
  • 14-06-2019
  • Mathematics
contestada

Jill bought a pound of strawberries for $4.00. What is the price, in dollars, per ounce of strawberries? (1lb = 16 oz)

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-06-2019

Answer:

$0.25/lb

Step-by-step explanation:

Convert 1 lb to 16 oz mentally.  Then the unit cost of the berries is

$4.00

------------ = $0.25/lb

16 oz

Answer Link

Otras preguntas

When drafting a paper about Margaret Atwood's novel The Handmaid's Tale, which thesis statement would be the most effective? Atwood's novel The Handmaid's Tale
PLEASE HELP What was the main difference between enslaved persons who were considered artisans and the enslaved persons who worked in the fields?0 Artisan ensla
A store buys 8 sweaters for $64 and sells them for $272. How much profit does the store make per sweater?
Only girls answer. I'm 16 Tall, Blue eyes,Blue Hair Kind, Loving and, Very outgoing. I need a gf like RN let me know if....(JK) When Will I get a gf?​
y = 4 (.97) what is the decay
During their studies of neurospora, beadle and tatum used x-rays to generate mutants. The purpose of these x-rays was.
After doing these calculations, amadi realizes he needs to save at least $278.71 each month. he carefully examines his monthly budget. he decides if he is caref
Consider the bohr model of the atom. Which transition would correspond to the highest frequency of light emitted?.
What recommendation did don norman have to improve a design model when designing for the disabled?.
Round 47.87 to the nearest whole number.