bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

Fungi exist primarily in the form of long filaments called?
Name and describe an example of a parasitic relationship involving a fungus.
What two behaviors that allow organisms that stay in Masssachusetts all year to survive seasonal changes?
Which is longer ; 180 seconds or 3 minutes?
What are the solutions to the equation x2 + 3 = 124?   A. –3 and 3
after 25% of a bill is paid $80 still remains to be paid. how much was the bill?
Use long division. (30x³+4x²-150)÷(3x-5)
What does a 10-dB increase in loudness represent?
What does a 10-dB increase in loudness represent?
Name and describe an example of a parasitic relationship involving a fungus.