bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

3 tons of compost cost $8,280.00. What is the price per pound?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-06-2019

Answer:

$1.38 per pound

Solution:

1 ton = 2,000 pounds

2,000 * 3 = 6,000 pounds

8,280 / 6,000 = $1.38 per pound.

Hope This Helps ;)

Answer Link
squee123 squee123
  • 03-06-2019

Answer: 8,280 divided by 6,000   is 1.3,

Step-by-step explanation: there are 2,000 pounds in one ton so 3 tons would be 6,000 pound so divivde the pounds from the price

Answer Link

Otras preguntas

Calculate the de Broglie wavelength of an electron traveling at 3.0 × 107 m/s (me = 9.1 × 10-31 kg).
what does it mean to 'have a go'?
why was sputnik important?
What Does 'Behind Bars' Mean?
In Seven Ages of man by William Shakespear What do you mean bySighing like furnace,with wipeful balladMade to his mistress eyebrow,Then the soldierJealous in ho
Which line is perpendicular to the line y=2/3x +3? Y=2/3x-1 Y=-2/3x+1 Y=3/2x+7 Y=-3/2x+7
What is the Rosetta Stone?
give some facts on Sputnik
what does 'chop and change' mean?
Calculate the de Broglie wavelength of an electron traveling at 3.0 × 107 m/s (me = 9.1 × 10-31 kg).