bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Show the work for 2 divided by 50
One coin is randomly selected from a jar containing 20 pennies, 15 nickels, 3 dimes, and 12 quarters. What is the odds of a value less than $0.05
Who founded the National Grange?
Which equation is related to the equation shown? x + 3 = 12 A. x = 12 + 3 B. x = 12 ÷ 3 C. x = 12 − 3 D. x = 12 • 3
Show the work for 2 divided by 50
Which of these statements about Buddhism is true? A. Buddhists taught the virtues of the eightfold path. B. Gautama, founder of Buddhism, was a common fisherman
Who founded the National Grange?
Evaluate the expression when r = 8.2 and s = –3.7. r – 2s a. –22.94 b. 0.8 c. 4.5 d. 15.6
what is the main idea of the paragraph. have yo ever wondered how images find there ways onto televisions screen. some tv shows are delivered to homes thro
Who founded the National Grange?