personpeoplw personpeoplw
  • 02-05-2019
  • Mathematics
contestada

if the total cost of 4 grape juce mix packages is 11 dollars that how many dollars would 5 juice mix packages be?​

Respuesta :

kayluh
kayluh kayluh
  • 02-05-2019

5 packages would be 13.75 because by dividing 11 (the cost) and 4 (amount) you get the cost of one package. That would be 2.75. After you have the cost of one you multiply it by 5 and that’s 13.75

Answer Link
bribri673 bribri673
  • 02-05-2019

2.2 u divide 11 by 4 to get a answer of 2.75 and then to check it multiply it by 4 to get 11 and then divide 11 by 5 to get 2.2

Answer Link

Otras preguntas

What are five real life examples of Volume expansion ​
What 3 pieces of data would you expect to see for a developing country
What is the reduced radical form of each expression?
How many milliliters of Cleocin are needed to complete this order? Available: 900mg/3ml Order: 0.75g
if the atmospheric is 103.2 kpa and the absolute pressure at the bottom of the tank is 230 kpa. what is the specific gravity of olive oil?
Emperor penguin can be found on only one continent
what according to the source can you learn about the role of women in the songhai Empire from the source​
Which expression is equivalent to (ab8)4?
Joe has a weight of 1012 N (about 223 lb) when he is standing on the surface of the Earth. (a) What would his weight (the gravitational force due to the Earth)
whats the relative maxima,relative minima, absolute maximum, zero/multiplicity, intervals of increase/decrease. Please help me find the answer to any of these w