tankhill7392 tankhill7392
  • 13-04-2019
  • Mathematics
contestada

Cashews cost $4 per pound and peanuts cost $2.50 per pound. If you mix 4 pounds of cashews and 4 pounds of peanuts, what is the total cost of one pound of the mixture?

Respuesta :

Dericktopsom Dericktopsom
  • 13-04-2019

$6.50 per pound $4.00 +$2.50=$6.50

Answer Link

Otras preguntas

how are sedimentary rock layers disturbed
what were some major export besides slaves during the triangular trade
Can the fraction 40 over 5 be simplified
what is active transport
Which words and phrases in this excerpt best help to create a harsh and uninviting mood? A.Stinkweeds, sharply, bleated, B.White forehead, fogginess, rise in he
For two populations to evolve into two species that look different, what must happen?
a group of students organized a car wash to raise money for local charities
(0,4) (-3,-4) what's the slope?
13 hidden species of fish
The hazard communication standard, commonly called the “right-to-know” law, gives you the right to know what information? a. every chemical hazard in the world