bellyboo6205 bellyboo6205
  • 12-03-2019
  • Mathematics
contestada

At a store, Susan selected a pumpkin that weighed 35.2 ounces. • Pumpkins cost $1.80 per pound. • There are 16 ounces in 1 pound.

Respuesta :

crystalclear99 crystalclear99
  • 12-03-2019

The pumpkin cost $3.96

Answer Link

Otras preguntas

Help! Please and thank you (:
If the mass of one mole of hydrogen is 1.01 grams; phosphorus, 30.97 grams; and oxygen, 16.0 grams, what is the molar mass of phosphoric acid (H3PO4)?
Solve the following system by graphing. x - y = 4x + y = 2What is the solution of the system?A. (3, -1)B. (3, 1)C. (-1, 3)You do not have to include the graph,
Find the first partial derivatives of the function. f(x, y) = x y
Claire was rushed to the hospital when she suffered chest pain that extended to her arms, neck, jaw, and shoulders. The diagnostic reports showed inadequate blo
Maddie's doctor used a lot of technical language when explaining her diagnosis. What is the first thing Maddie should do if she is not clear on what the doctor
A box contains 60 colored balls: 45 of the balls are purple, and 30 of the purple balls have stars on them. if a purple ball being randomly chosen and a ball wi
Chelsea is a toddler who has authoritarian parents. her parents do not allow her to make any decisions on her own. as a result, chelsea may have difficulty reso
Your employer has 600 business cards printed for you, and you gave away 280 of them. To the nearest hundredth, what percent of the cards is left?
If matrix A has dimensions 3 x 2 and matrix B has dimensions 3 x 2, can matrix A and matrix B be multiplied?