madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

Write in Spanish a description of your dream house. Describe what the house will be like overall, and use the future tense, adjectives, and comparison phrases.
HELP!!! This assignment is due tomorrow. I need help writing a essay along the lines of I matter because.... Answer me with the essay to help me because I am no
If I read a book and am saddened by it, the book has impacted my ______________, which is set by the author but can vary from reader to reader. lit term^^^^
Question 4 How do you write 0.00002176 in scientific notation?
Look at the graphic organizer. A graphic organizer with 2 balloons. The balloon at left is titled Washington with entries Patience; Education, hard work, job sk
explain why the male angler fish is small and does not require a fully formed gut
Who loves school A. ME B.Who would? C.My friends but not me D.Teachers
What is the solution to the equation 5^2(x−2)+2x−4=9?
What was one major weakness of the articles of confederation? (I think A)
Mary is making a rectangle banner. The banner is 60 inches long and 45 inches high. She wants to decorate it with a stripe going diagonally across the banner. H