LilJessyWess
LilJessyWess LilJessyWess
  • 03-03-2019
  • Mathematics
contestada

If it’s costs 60 cents for 125 grammes. How much would 100 grammes cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-03-2019

✽ - - - - - - - - - - - - - - - ~Hello There!~ - - - - - - - - - - - - - - - ✽

➷ Work out the cost per gram

60/125 = 0.48

It costs 0.48 cents per gram

Multiply this by 100 to get the answer:

0.48 x 100 = 48

It would cost 48 cents

✽

➶ Hope This Helps You!

➶ Good Luck (:

➶ Have A Great Day ^-^

↬ ʜᴀɴɴᴀʜ ♡

Answer Link
S1NGH
S1NGH S1NGH
  • 03-03-2019

Answer:

48

Step-by-step explanation:

60 cents = 125 g

12 cents = 25 g ( Divide by 5)

(12 cents = 25 g )  x 4 { To get 100 g}

48 cents = 100 g

Answer Link

Otras preguntas

Hi could you be so kind and solve this3x+4=2x-7x-9Thank you!
Find the dimensions of a rectangle whose perimeter is 26 meters and whose area is 40 square meters.
Factor the expression completely X^2-8x+16
Find the area of a regular hexagon with the given measurement 48-inch perimeter A = sq. in.
100 96 104 88 120 56 what is the next number in this series of numbers?
7) Use the rules of exponents to evaluate or simplify. Write without negative exponents. 36^1/2 = ____
What is the scientific notation of 8,795,000
Can you explain that gravity pulls us to the Earth & can you calculate weight from masses on both on Earth and other planets?
A triangle has two sides of length 5 and 12. what value could the length of the third side be? More then one can be correct. a.7 b.5 c.19 d.17 e.11 f.9
Find the least number by which 1470 must be divided to get a number which is the perfect square?