kamiyahfuller771 kamiyahfuller771
  • 14-02-2019
  • Mathematics
contestada

7-ounce package costs $2.59. A 12 ounce package costs $4.56. An 18 ounce package costs $6.30. Which package is the best buy?

Respuesta :

quidditchbeater quidditchbeater
  • 14-02-2019

Answer:

18 ounce package for $6.30

Step-by-step explanation:

For each one, you divide the money by the package to see how much it is per ounce.

2.59 / 7 = $0.37 per oz

4.56 / 12 = $0.38 per oz

6.30 / 18 = $0.35 per oz

Answer Link

Otras preguntas

What sequence has an nth term of a(n)=2n+1
True or false. Most young people view smokers as popular, cool, and mature.
How do the forms of darkness change
Jean Piaget thought that development was completed by the end of adolescence. True False
What is the purpose of moving a magnet 50 time from top of needle to point
On my vacation I am going to visit the lost city of the Incas and I may even ride on a llama! What country am I in?
If x=7, what is x-2 equal to?
Which gland is located closest to the human brain? The thyroid The pituitary The adrenal Je Activate Wind The ovaries
What are gandhi’s view of british rule and englishmen? Are they the same thing?
someone help me please ASAP Read the passage. I must close now. But before closing I am impelled to mention one other point in your statement that troubled me p