lolol1330 lolol1330
  • 15-01-2019
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 5 lemons for 2.00 what is the unit cost of each lemon in the bag

Respuesta :

kelsey6978 kelsey6978
  • 15-01-2019
$2/5=.40 so 40 cents
Answer Link
oliviahclingaman22
oliviahclingaman22 oliviahclingaman22
  • 15-01-2019
The unit cost is .40 cents per lemon
Answer Link

Otras preguntas

What was the economic philosophy of mercantilism?​
What industry dramatically increased as a result of the Georgia colony lifting the ban on slavery? Group of answer choices Textile industry Wine industry Tobacc
HELPPPPPP PLEASE ASAP WILL MARK BRAINLIST
CAN SOMEONE PLZ HELP ME!! I'VE POSTED THIS LIKE 3 TIMES!! Suppose you were to invest $150 in a CD that pays simple interest, calculated quarterly. The annual i
24.3 miles to 1/2 hours
AABC ~ AQRS Find the missing side length, m. R B. 7 m AC 2 's m = [?] 6
Someone please help me
1 word to describe french and Indian war
A local carpenter uses the function y=180x to determine the amount earned, y, for each bookcase sold. He has to sell between 5 and 10 bookcases each month in or
I need help with this math vocab review. You have to unscramble the circled letters to find the riddle on the bottom of the page.