zahmirlopez zahmirlopez
  • 14-01-2019
  • Mathematics
contestada

jason bought a soft drink for 4 and 6 candys bar he spent a total of 28 dollars how much did each candy bar cost?

Respuesta :

bohlandl bohlandl
  • 14-01-2019

Answer:

4$

Step-by-step explanation:

first take 28 and subtract 4 which equals 24. you have 24 dollars left and buy 6 candy bars so take 24 divided by 6 which equals 4$ per each candy bar.

Answer Link

Otras preguntas

How many meters are in 2.4 km?
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!!
How do you translate a figure in a coordinate plane
how do you write an equation to represent a real world situation
how do you do This? It says to simplify the expression.
idk how to do this pls help asap!
1220 pounds / 1.45 inches =? What do you get when you quadruple 22.34 cm?
Karen was able to live in a coma for several years even when taken off the respirator. this is because parts of the body not under conscious control continue to
Can someone help me please
give the full electron configuration for barium