lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

if f(x)=3x-15, then f^-1(x) = solve for x please
What are the three stages in the PCR test? ( forensic science )
The perimeter of a rectangle is P = 2w + 2l where w is the width of the rectangle and l is the length of the rectangle. Rearrange this formula to find the width
Why did Tecumseh form a confederation of Native American groups? a. to prevent further loss of Native American lands in the south and west c. to establish a co
The shutdown price corresponds to the minimum point of the
jim bought a house for $125,000. he paid $12,500 down and the rest in equal monthly payments over thirty years. find the amount of jim’s monthly payment.
Evaluate ∫ e3x dx. A. e3x + C B.1/ e4x+C 4 C. e4x + C D. 1/3 e3x + C
anyone help me please
Technician A says that if you add pre-lube to a sealing lip of an axle seal, it will cause the seal to leak causing the bearings to fail. Technician B says t
​a regular session in the texas legislature starts when and lasts for how many days?