judithmartinez1031 judithmartinez1031
  • 02-01-2019
  • Mathematics
contestada

jack rented a moving truck for 7 hours and paid $153.65. how much did it cost per hour?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 02-01-2019

Answer:

$21.95 per hour

Step-by-step explanation:

To find the cost per hour, we take the total cost and divide by the number of hours

$153.65/ 7 hours

$21.95 per hour

Answer Link

Otras preguntas

If you know your acid concentration is .650 M and you used 15.00 mL, what was the concentration of the base if you needed 35.5 mL to titrate it?
Identify which of the following is a complete and balanced chemical equation
Samantha has $24 but she wants a pair of Jordan's that are $112. She does chores and she gets paid $5 for each chore. If she does 15 chore how much money is she
A public offering of securities where existing shareholders of the firm have the first opportunity to buy the new securities is called a _____ offering.
The value of the 1 in the number 43,190 is Number (fraction) of the value of the 1 in 31,865.
Metric unit to measure ink in a pen
Why would a true Socialist economy not work in the United States? A. People do not believe the government should provide public welfare services. B. U.S. c
What is the capital of sweden?
A bag of 8 apples cost $2.88. What is the cost of one apple?
What are the interconnecting spaces that produce and serve as a reservoir for cerebrospinal fluid in the brain called?A. meningesB. ventriclesC. corpus callosum