micha67 micha67
  • 01-01-2019
  • Mathematics
contestada

the total cost C for g grams of igneous rock if each gram costs $3.81

Respuesta :

znk
znk znk
  • 01-01-2019

Answer:

C = 3.81g  

Step-by-step explanation:

If 1 g costs $3.81,

g g cost $3.81×g

The formula for the cost is

C = 3.81g

Answer Link

Otras preguntas

The multiplier effect a. amplifies the effects of an increase in government expenditures, while the crowding-out effect diminishes the effects. b. diminishes th
Computer output for fitting a simple linear model is given below. State the value of the sample slope for the given model. In testing if the slope in the popula
What is the solution set?
Determine whether the following is a statistical question. Does Miranda have a college degree?
Pleaseee helpppp!!!!
Do our emotions influence economic decisions? One way to examine the issue is to have subjects play an "ultimatum game" against other people and against a compu
Donna formed a corporation several years ago by issuing 500 shares of stock. There are 10 shareholders, with the smallest shareholder owning 25 shares, and Donn
Use technology to approximate the solution(s) to the system of equations to the nearest tenth of a unit. Select all that apply f(x) = (x+3) (2.5, -1) (-2.5, -1)
Melissa is unconsciously fearful that her husband is a better cook than she is. Recently, she refused his offer to prepare dinner because, said she, "You could
The U.S. Securities and Exchange Commission periodically charges individuals with insider trading and claims those individuals have made unfair profits. Given t