Gimagg8964 Gimagg8964
  • 14-12-2018
  • Mathematics
contestada

Stephanie bought 3 pizzas for a total of $9.00. Which expression shows p, the cost of each pizza?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 14-12-2018

Answer:

the answer is 3

Step-by-step explanation:

3 pizzas equal $9.00 so in order to know how much each pizza was, we will have to do division:

9 divided by 3

9/3

3

Answer Link

Otras preguntas

list the compositional layers in order of most dense to least dense
When assembling a writing plan for an essay, which of the following should come first? A. Material that catches the reader's interest B. A brief summary
George Washington Bridge interesting facts
what led to duck and cover drills and bomb shelters in the united states during the cold war ?
To draw attention to the gentle personality of the main character, the writer added a __________ to the script: someone who was harsh and loud in his attitude a
Help please! Hadar went shopping for supplies for her dog. She spent $14 for dog food, $5 for a collar, and $11 for a leash. What percent of the amount that Had
Kevin is standing outside a railway station. He can know whether a train is approaching the station or departing from the sound it makes. Which principle of sou
how many days are in 18 months
At $3.52 per pound, how much would it cost for 12 ounces of ground beef?
Scientific models can never be changed true or false?