tatianaortiz0217 tatianaortiz0217
  • 14-12-2018
  • Mathematics
contestada

At the product store you can buy four bags of bananas for 2084 how much would it cost if you were to buy 3 bags

Respuesta :

pomaturtle
pomaturtle pomaturtle
  • 14-12-2018

Answer:

1563

Step-by-step explanation:

x= 1 bag of bananas

so, 4x=2084

Divide 2084 by 4 to find how much 1 bag of bananas would cost. 2084/4= 521.

To find how much 3 bags of bananas would cost, multiply 521 (the price of one bag) by 3. 521x3= 1563

3 bags of bananas are $1563

Answer Link

Otras preguntas

Help pleaseeeee!!!!!!
Assume that you plan to buy a share of XYZ stock today and to hold it for 2 years. Your expectations are that you will not receive a dividend at the end of Year
prove that : ( sin 4 theta + cos 4 theta )= 1-2 sin square theta cos square theta​
help help help me plZZZZZ ill give you brainly ;DDD
How to do this question plz answer me step by step plzz plz ​
I really need help with this question! PLEASE HELP ME! No nonsense answers, and full solutions please!
using the order of operations, which operation should be performed first? 3(7+2²) - 5 A:7+ 2 B: 2² C: 3 x 7 and 3 x 2 D: 11 - 5
I had $20.00 My Mom gave me $10.00. My Dad Gave me $50.00 My Aunt & Uncle gave me $100.00. I had another $5.00. How much did I have? I had $20.00 My Mom gav
Ultimo Co. operates three production departments as profit centers. The following information is available for its most recent year. Department 1's contribution
Hosea’s ministry began at a time of great economic prosperity for Israel, but that rapidly disintegrated into one of national catastrophe by the end of his mini