Store has apples for $3 for 2 pounds. How many pounds of apples can you buy for $9. If an apple is approximately 5 ounces how many can you buy for $9

Respuesta :

Answer: You can get 6 pounds apples for $9. Which will be approximately 19 apples.


Step-by-step explanation:

6 pounds = 96 ounces

96/5 = 19.2