shineshe1 shineshe1
  • 11-12-2018
  • Mathematics
contestada

Lorie bought 1 1/4 lb of roast beef at $2 per pound and 2 1/2 pound of turkey at $1.50 per pound

Respuesta :

TheOneandOnly003
TheOneandOnly003 TheOneandOnly003
  • 11-12-2018

2 dollars a pound.

1*2=2$ +25 cents=2.25$

1.50*2=3+.50=3.50$

2.25+3.50=$5.75

She spent $5.75 dollars.

-TheOneandOnly003


Answer Link

Otras preguntas

I need help ASAP with #5
Which quotation is correctly punctuated and formatted? A. Victor added, "I saw the same thing happen last week." B. "Victor added I saw the same thing happen
What is detoxification? 1) gradual and complete withdrawal from a drug under medical supervision. 2) gradual withdrawal from a drug by replacing the abused drug
In medieval cities of europe, what was found at the city's center?
The areas of 10 cities are given in the table. How much greater is the range for the cities in the west than the cities in the east? Enter your answer in the bo
Nina rented a bicycle while she was on vacation. She paid a flat rental fee of $75.00, plus $9.50 each day. The total cost was $456. Write an equation you can u
Carbon dioxide is naturally present in the atmosphere as part of the Earth's carbon cycle. Human activities are altering the carbon cycle, by adding more CO2 to
Identify the transformation of the geometric figure performed in the graph.
The publication of Uncle Tom's Cabin, written by Harriet Beecher Stowe, contributed to the start Civil War by
In the diagram, the measure of angle 6 is 98°. What is the measure of angle 7? I am terrible at Geometry