Laocean5259 Laocean5259
  • 11-12-2018
  • Mathematics
contestada

Jonathan worked at mcdonalds 20 hours pet week and earned 195.Use the equation 20h=195 to find jonathan's hourly wage

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-12-2018

Answer:

He earns 9.75 per hour.

Step-by-step explanation:

195/20 = 9.75 and 9.75 x 20 = 195.

Answer Link
Kgor18 Kgor18
  • 16-02-2020

Answer:

All you will need to do is just divide 195 by 20 and your answer will be $9,75 cents. Hope this helps!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

This boy said he was finna destroy me and winked what does that mean
What is the balanced form of the chemical equation shown below? N2(g) + H2(9) ► NH3(9) O A. N2(9) + H2(9) ► NH3(9) B. N2(9) + H2(g) → 2NH3(9) ) O C. N2(g) + 3H2
Which is correct? I wanna make sure im right
Help help again ..2 more :/ thank you again ..
-0.5 (bar over 5) as a fraction simplified
What was the impact of the French and Indian war in Georgia
1. Which of these is not a spherical mirror? a) Concave mirror b) Convex mirror c) Plane mirror d) None of these
if 4.5 pounds of cherries cost $10 , what is the unit price per pound ? A.$0.22 B.$0.45 C. $2.22
88888*88888 help me please
9. GIVEN: y(x + 1) = 51; y = 3 PROVE: x = 16​