a5dricklma4rmissle
a5dricklma4rmissle a5dricklma4rmissle
  • 04-04-2016
  • Business
contestada

You produce T-shirts, and it costs $3 to make each shirt. If you choose a price of $5 for each shirt, then you will _____.
lose money
earn a profit
just cover your costs

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-04-2016
The answer is earn a profit.
You produce a T-shirt and its cost is 3 dollars to be able to make one.
Now, you choose a price of 5 dollars for each shirt. Therefore:
5 dollars price - 3 dollars capital = 2 dollars profit.
SO, you have earned profit
Answer Link

Otras preguntas

Savannah can run 1/2 mile in 300 seconds. What is Savannah's unit rate? 10 mile per minute 2 1/2 mile per minutes 2/5 mile per minutes 1/10 mile per minute
What is this answer and work shown please 5/2x -3 =2
What is the process by which heat energy gets to Earth from the SunRaditation
2. Graph the inequality. y<- 3x-2
I am your robot. You have to give me orders. Use the form tu to the imperative. (examples of verbs to use: sweep, prepare, make, do, tidy, clean, put, complete)
About 10,000 years ago, human civilization changed in a major way. What was this change
Apply the distributive property to factor out the greatest common factor. 24 + 28 =
Which of the following statements are true and which are false? Give reasons for your answers.(i) Only one line can pass through a single point.(ii) There are a
A fact is what has----------,or is knowon to be true
Fill in the blank with the correct verb meaning to know (saber or conocer). Make sure to write the verb in its correctly conjugated form. (See pages 4-5 of the