AlexEP2003
AlexEP2003 AlexEP2003
  • 01-04-2016
  • Mathematics
contestada

Write a unit rate for the situation. Round to the nearest hundredth if necessary.

driving 140 mi in 2 h 45 min

Respuesta :

DeathRayz0221 DeathRayz0221
  • 01-04-2016
a unit rate for this one could be in mph (miles per hour)

140/2.75 (45 mins is 0.75 of an hour)

50.91 mph
Answer Link

Otras preguntas

the value of delta G at 141.0 degrees celsius for the formation of phosphorous trichloride from its constituent elements, P2(g) + 3Cl2(g) ------> 2PCl3(g)
Kayla is buying fruit for packed lunches. She needs to buy an assortment of at least 15 apples and oranges and spend less than $20.00. Apples (x) cost $0.65 eac
Coat color is determined by two loci in large cats. Two pink panthers fall in love and produce a large litter of baby panthers with the following phenotypic ra
1.) Classify each triangle as EQUILATERAL, ISOSCELES or SCALENE. a.) AABE b.) ΔEDB c.) ADBC E
Denita has 4 coins. If Denita flips all the coins at once, how many outcomes are in the sample space?
Give an example of a short-term disruption of homeostasis.​
Did Judaism play a part in the development of Christianity and Islam
Two pop cans are at rest on a stand. A firecracker is placed between the cans and lit. The firecracker explodes and exerts equal and opposite forces on the two
Swifty, Inc. buys 1,400 computer game CDs from a distributor who is discontinuing those games. The purchase price for the lot is $7,000. Swifty will group the C
At one of the warehouse stores, paper towels cost $10.48 for a package of 8 rolls. What is the unit price?