washimusa washimusa
  • 15-11-2018
  • Mathematics
contestada

You can buy 7 pillows at Jensen's for the same price that you can buy 6 pillows at Harrison's. If one pillow costs $21.21 at Harrison's, how much does one pillow cost at Jensen's?

Respuesta :

sucidicalp6oqjn
sucidicalp6oqjn sucidicalp6oqjn
  • 15-11-2018

$3.03 since 21.21 divided by 6 is 3.535 ($3.53) and 21.21 divided by 7 is 3.03

Answer Link

Otras preguntas

How to solve this problem .         0.3 [1.57 – (0.6)²]
Justify the Distance Formula using the Pythagorean Theorem.
what is: A student is raising money for cancer research. A local business agrees to donate an additional 25% of what the student raises, while a local politicia
twelve is sixteen less than four times a number
Explain why volcanoes are common in the Ring of Fire.
How to solve this problem .         0.3 [1.57 – (0.6)²]
How many squares for three traits?
twelve is sixteen less than four times a number
three is twenty-one, divided by the sum of a number and five
A department store is having a 55% off sale on all sport coats. If you have a coupon for an additional 10% off of any item, how much will a $230.00 sport coat c