brmerrill2
brmerrill2 brmerrill2
  • 14-11-2018
  • Mathematics
contestada

Please solve and show your work.

Please solve and show your work class=

Respuesta :

choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 14-11-2018

6 pounds for $18

So unit rate = $18/6 = 3

$3 per pound

1 pound = 16 ounces

72 / 16 = 4.5 pounds

So 4.5 pounds x $3 = $13.5

Answer

It will cost $13.50 for 72 ounces

Answer Link

Otras preguntas

Does rate of change = slope? If so how? If not why?
A 7 L sample of gas has a pressure of 1.1 atm at a temperature of 285 K. If the pressure decreases to 0.6 atm, causing the volume to increase to 10 L, what is t
Nflection best relates to a. vocabulary. b. tone. c. pace. d. volume.
The leading health threat today is A. cancer. B. cardiovascular disease. C. diabetes. D. COPD.
Change 2x+2y=6 into y=mx+b format please!!!
x/3=x+2/5 soo...x=___
Why does Kling see trade as having the same effect as finding a new production technique
What language is spoken in brazil? a. spanish b. portuguese c. patois d. quiche?
how did Islam help spread Arabic culture?
Asl task your classmate often scribbles on class walls and cut out his/her name on the class furniture- with your partner discuss. > what the reasons for thi