granatohannah1626 granatohannah1626
  • 14-11-2018
  • Mathematics
contestada

A bakery offers a sale price of 3.50 for 4 muffins.What is the price per dozen

Respuesta :

alexisvalverde alexisvalverde
  • 14-11-2018
Price for 1 muffin
[tex]3.50 \div 4 = .875[/tex]
1 dozen is 12, so the price for a dozen
[tex].875 \times 12 = 10.50[/tex]
Price per dozen is $10.50
Answer Link
deweysarah2
deweysarah2 deweysarah2
  • 14-11-2018

if im reading this right , its $1.25

Answer Link

Otras preguntas

Please help me with this homework. I have to go to school tomorrow. 'Im too busy to do it.
Please help me with Science?.
5x - 9 = -8y - 3 what’s the x and y value of this equation
the supreme court is in session?​
Which equation is y=(x+3)^2 +(x+4)^2 rewritten in vertex form ?
Which of Juliet’s lines best shows her respect for her mother? And stint thou too, I pray thee, nurse, say I. And palm to palm is holy palmers’ kiss. Go, ask h
Evaluate the expressions for x=6 3x +5= ? X^3-10=?
What is the similarity and difference for j and k
A car’s engine stalls going up a hill and slows down as a result. Which statement describes the energies of the car? A) The kinetic energy increases and the g
As with many of the jungle style compositions from this era, trumpeter ____________ is credited for at least part of the composition of "creole love call." "cre