FaithLynn7118 FaithLynn7118
  • 14-11-2018
  • Mathematics
contestada

Pencils cost 0.55 each. A pack of pencils cost $11. Which equation can be used to fined p the number of pencils in one pack

Respuesta :

Persefoni Persefoni
  • 15-11-2018

[tex](0.55 \times p) = 11[/tex]
[tex]p = (11 \div 0.55)[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following is excluded from gross income? (Points : 5) Prizes Scholarships for tuition Hobby income Rental income All of the above are included in g
A triangle has side lengths of 24in., 32in., and 40in. Is the triangle acute, obtuse, or right?
What represents the value of the second-best alternative that a person gives up when making a choice?
Please help me with the question above!
What was one of the main reasons Hoover lost the election of 1932? a. Americans felt Hoover’s reforms had not done enough to help them directly. b. Voters were
How I do 5÷312 in long form of division
Which type of troublesome language does the following statement represent? "He made me hit him."
“Violence on television does not lead to violent behavior” is an example of a ___________. a. question of value b. purpose statement c. thesis statement d. spee
What is the slope and y-intercept form of 4x+8y>24
Factor the common factor out of 8x3 + 12x. please help asap.