jessicalopezz2705 jessicalopezz2705
  • 13-11-2018
  • Mathematics
contestada

If 3 3/4 lb. of candy cost $20.25 how much world 1 lb. of candy cost?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 13-11-2018

$ 20.25 divided by 3 3/4 lbs

change 3 3/4 to a decimal  = 3.75

$20.25 / 3.75 lbs

$5.40 per pound

so 1 pound of candy costs $5.40

Answer: $5.40

Answer Link

Otras preguntas

Which graph represents the function f(x))=2•(1/3)^xm
First owned by a saxon king, what is the world’s largest green diamond?.
If the scale factor is three and the center of origin is (1,1) dilate the coordinates A(-5,-7) B(-6,-5) C(-2,-3)
Which symptom is characteristic of someone on a hallucinogenic drug?.
The Big Bang theory uses "red-shift" as evidence to explain the beginning of the Universe. How does the red-shift from distant galaxies provide evidence for the
What does it mean to have a negative savings rate? A) Saving for something that is a want instead of a need B) Having a fully funded emergency fund C) Having no
A 12-kilogram mass has a kinetic energy of 150 joules. The speed of the object is A.25.0 B.12.5 c.3.55 D.5.00
The earliest known form of bowling was played in what country?.
Find an algebraic expression equivalent to 3 over 2 left paren 6 x squared minus two over 3 x right paren
Should our society spend taxpayer money to colonize the moon?