avon7038 avon7038
  • 13-11-2018
  • Mathematics
contestada

Donovan bought 5 1/2 kilograms of flour for $8.25 how much is the unit rate per kilogram of flour?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-11-2018

The unit rate is given by the total amount, divided by the number of units. In this case, the amount is 8.25 dollars, and the units are 5.5 kilograms.

So, the unit cost is given by

[tex] \dfrac{8.25}{5.5} = 1.5 [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Describe darwin's observation on the galapagos islands during his voyage on the hms beagle
What is 4.288 rounded to the nearest 100
This force rubs things away
when was antonio banderas born?
Which best describes the term diction? a)a word or phrase that logically connects sentences or paragraphs b)an author’s choice of words c)use of language allowi
Which would be a common-sense practice in a lab environment??
What is eight equals negative two fifths c?
What were the advantages of integrating railroads into one interconnected?
List three things the continental congress did
Convert 0.00005 to scientific notation