jekabasele9924 jekabasele9924
  • 11-11-2018
  • Mathematics
contestada

Jacob bought a new circular saw . Then he bought 8 different blades for it. Each blade cost $23 . How much did Jacob spent on all ?

Respuesta :

Pipsqueekwiz
Pipsqueekwiz Pipsqueekwiz
  • 12-11-2018
so if each blade cost $23 you could add 23 8 times.
23+23+23+23+23+23+23+23= 184
or if you can do multiplication it could be
23x8=184
In total Jacob spent $184
Answer Link

Otras preguntas

Which equation can be used to find the measure of angle BAC? tan-1_5 -X 12 1 = x O ) = O tan-( 13 ) => O cos-1( 13 ) = x -1 ( 132 ) = x 12 = O cos-1
Ted wants to hang a wall clock on the wall by using a string. If the mass of the wall clock is 0. 250 kilograms, what should be the tension of the string so tha
Why do TV shows, novels and myths often use characters with the same personality traits, over and over again?
A nursing instructor is preparing a class discussion on the topic of self-determinism. Which topics would the instructor expect to include
show work giving BRAINLY if correct​
Select the table the represents a linear function. (Graph them if necessary.)
On monday,Jayden built a 22.4 inch tall snowman. By Tuesday, it had melted down to 18.6 inches tall? How many inches did the snowman melt?
I need help for these two Im3
Solve showing all work Y=x^2+3 y=x+5
A parent who exhibits warmth and encourages their child to be independent, but still places limits and controls on their actions would be described as a(n):