peggyford
peggyford peggyford
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

William purchase 1/2 dozen cookies for $5.88. How to determine the unit cost of the cookies

Respuesta :

vanessasteed vanessasteed
  • 03-11-2018
You divide 5.88 by 12 and you get your answer
Answer Link
ameliecatslove
ameliecatslove ameliecatslove
  • 03-11-2018

To get the unit cost you have to divide 5.88 by 6

ANSWER:

0.98

Answer Link

Otras preguntas

differentiate between Rusting and corrosion. ​
The National Bureau of Economic Research determines?a. The interest rate and the unemployment rate.b. The tax rate and the interest rate.c. The money supply.d.
Which graph correctly represents the system of equations?
A job can be completed in 30 days by a group of 10 men. If the work must be completed in less than 5 days, how many more men are needed? (1mk)​
Write the equation for the reaction that occurs when NH₄Br dissolves in water?
Why is bromine often written as Br₂?
Thinking first as an individual, What level of protection would you want on your own social media data–totally public, totally private, or somewhere in between?
What is the benefits of enterprenership in GDP
If n% of the items in a distribution are less than particular data item, we say the data item is in the nth _____ of the distribution
What are the techniques used in Family Systems Therapy, Structural Family Therapy, and Bowenian Family Therapy?