reagancunningham2004 reagancunningham2004
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

3 lbs of peaches cost $6. how many lbs of peaches could be bought for $24

Respuesta :

fiedlerca
fiedlerca fiedlerca
  • 02-11-2018

12 lbs

Since 3 lbs cost $6, and you want to find how many lbs can be bought with $24, 24/6 is 4, so you multiply 3 by 4 and get 12

Answer Link
ptrlvn01 ptrlvn01
  • 02-11-2018

3 lbs of peaches cost $6. how many lbs of peaches could be bought for $24 =12

$2 pound

Answer Link

Otras preguntas

Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer
Which two numbers have a difference of 5 and a product of 3.36???
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer
which city was located nearest the nile river delta
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
write words to match the expression. 24- ( 6+3)
what other areas beside egypt did the new kingdom pharoahs conquer