justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

According to Poe, "there is a radical error" in the ______.
The United States and Soviet Union signed ______________ during George H. Bush's administration
After you set a price for your product you discover that your competitors are selling the same thing at a significantly lower price .one reasonable option you h
What is the domain of the function y=ln(x+2)
All of the living things on earth are part of the
Which term describes the forces acting on the car? A.balanced B.buoyant C.unbalanced D.inertial
What is the perimeter of the largest triangle
In seattle's speech, he states, "yonder sky has wept tears of compassion on our fathers for centuries untold".this statement is an example of a. a simile. b.
The particles that make up a liquid move a. more quickly b. more slowly than a gas.
Based on the graph of kinetic energy given (gray curve in the graphing window), sketch a graph of the baseball's gravitational potential energy.