catemary2 catemary2
  • 15-10-2018
  • Mathematics
contestada

if you drive 168 miles and use 7 gallons of gas, what is your rate of gas consumption?

Respuesta :

zhrjuke
zhrjuke zhrjuke
  • 15-10-2018

Im pretty sure that it would be 24 miles per gallon.

Answer Link

Otras preguntas

Ejemplo de diálogo entre un alumno y una maestra
can someone help me with my black migration essay? I at least need 1 site (2 if possible) for my research essay. Thanks!!
The cost of 7 scarves is $47.25. What is the unit price? The unit price is per scarf.
Psychology Review: 1. Peter sees a TV commercial for a sailboat while he is drinking a thick, rich malt. Which of the following processes best explains why Pete
What is the solution to this system of equations? 2x + 4y = 22 7x + y = 12
If (-2,1) is the midpoint of the line segment ST and the coordinates of S are (3,9), find the coordinates of T.
In what way will you need to be selective about the details you include and leave out in your speech?
A dog breeder has a brown haired dog (Bb) and a white haired dog (bb). If she breeds these dogs, and the mother has a litter of 8 pups, how many should have whi
Find the midpoint of the line segment with end coordinates of:(−1,−6) and (4,5) Give coordinates as decimals where appropriate.
Which is the best definition of mathematical proof?