fdfvfvfv406 fdfvfvfv406
  • 13-10-2018
  • Mathematics
contestada

6 ears of corn for 1.80 what was the cost per ear

Respuesta :

PeytonStewart
PeytonStewart PeytonStewart
  • 13-10-2018

To get the cost per ear of corn, take the final price and divide it by the amount of corn you have.

$1.80 per ear of corn/ 6 ears of corn

1.80/6= 0.3

The cost per ear of corn is 30 cents per ear.

Hope this helps! Comment with any questions.

Answer Link

Otras preguntas

The sum of three consecutive even integers is 36. Let x represent the first integer, x + 2 represent the second integer, and x + 4 represent the third integer.
What is it plz tell me
Even in very tight moments, other players thought he was toying with them. They rarely knew what he was thinking. They could not tell if he was angry. It was ma
sequence the following terms from simplest to most complex: Organ system, Tissue, Organ, Organelle, Cell
Factor 4n 2 - 5n - 6. a.(4n - 3)(n + 2) b.(4n + 3)(n - 2) c.(4n + 2)(n - 3)
The amounts of paper waste generated in a region during two years were 41,300,000 tons and 50,500,000 tons. What was the total paper waste generated over these
Is the little red wagon a sentence?
True or False: Twenty colonists were killed during the Boston Massacre.
there are 12 ducks and 15 gesse swimming in a pond. what is the ratio of gesse to total brids at the pond?
The cosine ratio is used to find missing angle measures and side measures in ______. any triangle a right triangle an acute triangle an obtuse triangle