qsadada
qsadada qsadada
  • 12-10-2018
  • Mathematics
contestada



Write a function rule to represent the situation.


the total cost C for
g

gram
of
cheese
if each
gram
costs
​$3.09



Write a function rule using C and
g
as variables.


.. ​(Type an​ equation.)

Respuesta :

gpryzmenski gpryzmenski
  • 16-10-2018

Answer:

g(3.09)=C

Number of Grams of Cheese times 3.09 will = Cost

Answer Link

Otras preguntas

In which area do the United States' state and federal governments share power?
What is the least common multiple of 12 and 8
what's a root word for geographer
The first thing to do when summarizing an article is to ________
How was Oliver Cromwell different from the monarchs who preceded him?
Which statements describe factors that led to the decline and defeat of the Aztec Empire? Choose all answers that are correct. A. The Aztecs had never seen stee
what's a root word for geographer
PLEASE HELP!!! PLEASE HELP!!! PLEASE HELP!!! GOLDILOCKS AND BEARS How would a first person version "Goldilocks and the Three Bears" written from Goldilocks' poi
What is the molar mass of Mg(NO3)2? Explain how you calculated this value.
break apart strategy for 518+372=